Zemberek Yay

İnsanların yaşam alanlarında pek çok yerde sıklıkla kullanılan ve bir çek mekanizmanın alt yapısını oluşturan zemberek yay sanayinin de vazgeçilmez bir parçasıdır. Silindirik olarak tasarlanan yay telinin spiral eğirişi şekilde sarılarak oluşturulan zemberek yay bugün pek çok çeşidi ile insan yaşamının merkezindedir. Kullanıldığı mekanizmanın fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için söz konusu zemberek yay sisteminin sağlam, dayanıklı ve kaliteli olması her zaman arzu edilir.

Zemberek Yay

Zemberek Yay Nedir?

Silindirik şekilde tasarlanan kaliteli yay telinin spiral eğrisi ya da dikdörtgen yay şeklinde tertip edilerek sarılması ile meydana getirilir. Söz konusu helezon yaylarının etkin bir şekilde kullanılması için, kullanım yerlerine göre farklı modellerde ve türlerde üretilmesi mümkündür. Bugün en kaliteli ve kullanışlı zemberek yay çeşitlerini Günay Yay aracılığı ile temin edebilirsiniz. Mekanizmanın her iki ucu da kullanım yerine ve özelliğine göre özel olarak tasarlanan ve hizmete sunulan zemberek yay çeşitleri günümüzde pek çok alanda hizmet vermektedir.

Zemberek Yay Ne İşe Yarar?

Günümüzde madencilik sanayisinden saat imalatına, ağır makine sanayisi endüstrisinden demir çelik sanayisine, otomotiv sanayisine kadar pek çok alanda kullanım imkanına sahip olan zemberek yay sıklıkla tercih edilir. Kullanıldığı sanayinin özelliklerine göre farklı boyutlarda ve farklı hammaddelerle üretilen zemberek yay çeşitleri tarım makineleri sanayi, savunma sanayi, gemi inşa sanayi, demiryolu sanayisi gibi sayısız alanlarda kullanılıyor. Güçlü yapısı ve mukavemet gücü ile sorunsuz çalışan ve aksaklıklara neden olmayan yaylar her çeşit ve türde firmamız tarafından üretilmektedir.

Günay Yay Sanayi

Yay Çeşitleri Nelerdir?

Yaylar kullanım şekillerine ve kullanılan alanlara göre farklı gruplara ve çeşitlere ayrılır. Zemberek yay ve diğer yay çeşitleri kullanım türlerine göre pek çok çeşide ayrılmaktadır.
Kullanım alanlarına göre farklılık gösteren yaylar dış biçimlerine göre şu çeşitlere ayrılır;

  • Bilezik şeklinde olan yay çeşitleri

  • Disk yaylar

  • Helezon yapıdaki yaylar

  • Silindirik yay çeşitleri

  • Konik yaylı silindirleri

  • Yaprak yay çeşitleri

  • Blok yay gruplar

  • Çubuk ve kovan yay çeşitleri

Söz konusu yay çeşitleri firmamız Günay Yay tarafından özen ve itina ile kaliteli olarak üretilmekte ve çeşitli alanlarda kullanımınıza sunulmaktadır.